7 podcastów, z których warto uczyć się przemawiania

Michał Kasprzyk
Trener wystąpień publicznych
W tym artykule znajdziesz podcasty, dzięki którym możesz rozwijać się jako mówca. Pamiętaj tylko, żeby po przesłuchaniu również przetestować to, czego się dowiesz.
Jakich podcastów słuchać, żeby rozwijać swoje umiejętności prezentacyjne?
W zasadzie większość podcastów można potraktować jako lekcję w tym jak mówić i opowiadać lub jak tego nie robić. Kluczowe jest, żeby po prostu się zastanowić, dlaczego ta konkretna osoba prowadząca do ciebie trafia – co takiego mówi i w jaki sposób to robi?
Tutaj jednak skupiłem się na podcastach, w których pojawiają się bezpośrednio tematy związane z przemawianiem.
Gdzie słuchać podcastów?
Najpopularniejsze obecnie aplikacje, którymi można je odtworzyć, to Apple Podcasts, Google Podcasts i Spotify (zakładam, że przynajmniej jedną z tych aplikacji masz w swoim telefonie), ale jak widać, można też słuchać ich z poziomu przeglądarki. Z dedykowanych aplikacji polecam Pocket Casts, którego sam używam. Wszystkie wymienione tutaj podcasty znajdziesz w tych aplikacjach, ale player zawsze będę umieszczał z najpopularniejszej w Polsce aplikacji, czyli Spotify. Z playera da się otworzyć aplikację Spotify, klikając w ikonkę w prawym górnym rogu.
Lekkomówni
Miejmy to z głowy. Lekkomówni to oczywiście nasz podcast. Opowiadamy o różnych aspektach wystąpień publicznych w odcinkach solo i prowadzimy wywiady z osobami, które znają się na rzeczy. Organizujemy też co roku Audiokonferencję, w ramach której mówcy dzielą się z Tobą pigułkami wiedzy. No i jest jeszcze 30-dniowe wyzwanie – nasz audiokurs przemawiania złożony z 30 krótkich lekcji dotyczących przygotowania do wystąpienia publicznego.
Podcast Charyzmatyczny
Prowadzący Dawid Straszak jest zafascynowany tematem charyzmy. W rozmowach z ciekawymi gośćmi eksploruje różne płaszczyzny tego zagadnienia i udowadnia, że z charyzmą nie trzeba się urodzić, a można się jej nauczyć. Dawid jest jednym z naszych mówców i trenerów.
Chciałbym zwrócić tutaj szczególną uwagę na odcinki, w których pojawili się Lekkomówni Michał i Patrycja:
Odcinek 2 – Występowanie publiczne tak dobre, jak na TEDx. Wywiad z Michałem Kasprzykiem.
Odcinek 10 – O pracy nad głosem. Wywiad z Patrycją Obarą.
Out on the wire [angielski]
Jak opowiedzieć świetną historię? To nie takie proste, ale kilkanaście odcinków tego podcastu pokazuje wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Co drugi odcinek prowadząca Jessica Abel poświęca na warsztat, w którym omawia konkretne prace swoich studentów.
Opowiedz.to
Anna Kędzierska i Maciej Cichocki mają rewelacyjną dynamikę jako ko-prowadzący. Dla niej samej warto ich posłuchać, a dodając do tego fakt, że w większości odcinków dzielą się własną wiedzą, mamy naprawdę świetny podcast. Od czasu do czasu pojawiają się goście, w tym Lekkomówny Michał, który akurat wyjątkowo opowiada o podcastach.
Sztuka gadania
Prowadzący Krzysztof Jakubowski ma swoje korzenie w radiu, więc gadanie towarzyszy mu od dawna. Sztuka Gadania to podcast, który przyda się każdemu mówcy, a goście, których Krzysiek do niego zaprosił, dzielą się swoimi wyjątkowymi doświadczeniami. Wśród nich jest Lekkomówna Patrycja. Polecam też poszukać odcinka, w którym Krzysiek opowiada historię ze swoim dziadkiem.
The Pitch [angielski]
Prezentacje inwestorskie rządzą się swoimi prawami, a w tym podcaście możesz posłuchać wielu różnych. Prowadzący Josh Muccio rozmawia z twórcami startupów o efektach, jakie ich pitche przyniosły w oczach inwestorów. Warto potraktować je jako studium przypadków i zastanowić się, co w nich sprawia, że uzyskują finansowanie lub nie.
It was said [angielski]
Ten podcast to bardziej lekcja historii niż wystąpień publicznych. Ale to niesamowicie ciekawa lekcja! Bo wszędzie znajdziemy informację, że np. przemówienie Martina Luthera Kinga jest wybitne i zmieniło świat. A czy wiesz, jak MLK doszedł do takiej wprawy? I jakie było tło dla tego przemówienia? I którą część tego przemówienia zaskakująco zaimprowizował?