pixel

Dzień 1: Lekkomówni

Jak skutecznie rozwijać pracowników? Jak przekazywać wiedzę angażująco i skutecznie? Jak powinna wyglądać edukacja dorosłych w biznesie w XXI wieku? Po tym dniu Audiokonferencji poznasz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące rozwoju.

Dzień 1 – Środa – 09 lutego 2022 – Lekkomówni

Ex cathedra czy przewodzenie zza stada, czyli relacje i role w przekazywaniu wiedzy

Patrycja Obara

Opis przemówienia

Wiedzę można przekazywać na różne sposoby. Coraz więcej wiemy o tym, które z nich są bardziej, a które mniej skuteczne. Różne też role można przyjmować w procesie nauczania. Nieomylny guru, wspierający mentor, niewidzialny pasterz: czym się charakteryzują te role? Jakie są ich wady i zalety? Kiedy – i czy w ogóle – mogą się sprawdzić? I wreszcie – czy naprawdę w przekazywaniu wiedzy trzeba zwracać uwagę na relacje? Może wystarczy powiedzieć, co się wie, a reszta niech się dzieje sama? Posłuchaj tego wystąpienia, jeśli chcesz przekazywać innym wiedzę i zależy Ci na skuteczności.

Bio prelegentki

Patrycja Obara współtworzy podcast Lekkomówni. Jest mówczynią i trenerką wystąpień publicznych oraz certyfikowaną trenerką wokalną MVT. Przemawiała m. in. na TEDxWroclaw, TEDxPolitechnikaWroclawska i w Sejmie RP. Współpracowała z Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem SWPS, Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Ekonomicznym. W latach 2006-2015 była tłumaczką magazynu Harvard Business Review Polska. Prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu i jest artystką nominowaną do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019.

“Future of work” opiera się na kreatywności, dobrej komunikacji i ciągłym uczeniu się nowego

Ralph Talmont

Opis przemówienia

Zanim dopadła nas pandemia wiele już mówiono o tym jak ma wyglądać przyszłość pracy – jak też naszego w niej funkcjonowania – a dodatkowe presje spowodowane Covidem jedynie przyśpieszyły proces nieodwracalnych zmian w samej naturze pracy jak też postrzeganiu tego jak należy sobie z tymi zmianami radzić.

To jak i gdzie pracujemy oczywiście najbardziej widoczne aspekty naszej zmieniającej się relacji z koncepcją pracy, jednakże proces transformacji przebiega na dużo głębszym poziomie.

Na przykład, McKinsey uważa że przez następne kilka lat 25% ludzi będzie musiało zmienić zawód. Edukacja, w zasadzie na całym świecie a szczególnie w Polsce, nie nadąża za zmieniającymi się wymogami rynku pracy, a psycholodzy wszędzie zastanawiają się nad wpływem tych tektonicznych przemian na nasze życie psychiczne.

Fundamentalna zmiana w podejściu do tego co rozumiemy przez pracę jest potrzebna, a zaczyna ona się od uwalniania zasobów kreatywności w ludziach, ulepszania komunikacji interpersonalnej i wspierania pracowników w procesach ciągłej edukacji.

Bio prelegenta

Ralph Talmont jest konsultantem ds. komunikacji, założycielem startupów, autorem i mówcą na temat technologii, kreatywności i komunikacji.

W ciągu trzydziestopięcioletniej kariery wydawniczej, designerskiej, komunikacyjnej i technologicznej zbudował niecodzienne zrozumienie zasad kreatywności i funkcjonowania rynku w zbieżnych dziedzinach mediów, technologii, projektowania i innowacji biznesowych. To doświadczenie daje mu możliwość łączenia ludzi i koncepcji ponad podziałami geograficznymi oraz rozumienia coraz bardziej złożonych relacji między ludźmi, produktami i otaczającą nas technologią.

Jest prelegentem i doradcą dla startupów, instytucji edukacyjnych jak i korporacji (Google, Danfoss, PKO BP, SWPS, Uniwersytet Warszawski, Volkswagen, HP, Heineken) oraz regularnie uczestniczy w wydarzeniach i dyskusjach poruszających tematy rozwoju, strategii i komunikacji. W 2009 roku Ralph był współzałożycielem i przez dziesięć lat kuratorem TEDxWarsaw, pierwszego i największego wydarzenia TEDx w Polsce.

Jak nauka zmienia oblicze szkoleń?

Radek Czahajda

Opis przemówienia

Zapraszam Was do podróży po magicznym świecie dowodów naukowych w szkoleniach i rozwoju pracowników. Opowiem Wam o tych badaniach, które rozbudzają ciekawość i tych, które służą nam pomocą wtedy, gdy najbardziej ich potrzebujemy. Porozmawiamy też o pułapkach, które czyhają w tym świecie na nieostrożnego wędrowca i o tym, jak jesteśmy w stanie sami zdobyć super moce w tym świecie. Myślę, że w 20 minut przekonam Was do tego, że warto ten świat odwiedzać częściej!

Bio prelegenta

Radek Czahajda, trener w nurcie Evidence Based, naukowiec, autor. Zajmuje się rozwojem kompetencji miękkich, korzystając na swoich warsztatach i wystąpieniach z wyników badań naukowych. Współpracował w tym zakresie między innymi z ONZ, Komisją Europejską, Google, Unilever, T-Mobile, czy PepsiCo. Za swoje działania został w 2021 roku wyróżniony tytułem jednego z 15 kluczowych influencerów edukacji dorosłych w Europie.

Czy własny rozwój planować trzeba czy tylko można? I czy zawsze warto?

Patrycja Szmidt

Opis przemówienia

Jak powinno się planować swój rozwój? Od czego zacząć, kiedy niespecjalnie wiadomo, czego się chce lub jeśli życiowe cele nijak się mają do obecnego stanowiska i obowiązków? Za co odpowiada pracownik, a jaka może być rola lidera? No i w końcu, czy ktoś, kto niczego nie planuje, jest spisany na zawodową klęskę? W swoim wystąpieniu Patrycja Szmidt spróbuje odpowiedzieć na te i inne pytania związane z rozwojem pracowników.

Bio prelegentki

Patrycja na co dzień prowadzi szkolenia dla uczestników z różnych zakątków globu. Czasem można ją spotkać w roli asesora dla innych trenerów lub na ćwiczeniach ze studentami. Związana z tematami rozwoju w międzynarodowych korporacjach, od ponad 10 lat pomaga pracownikom i ich liderom odnaleźć się w gąszczu celów rozwojowych i kompetencji. W 2020 roku nagrodzona w konkursie HR Dream Team w kategorii „Rozwój talentów w organizacji” za aplikację wspierającą rozwój pracowników. Prywatnie żona bankowca/pisarza oraz mama trójki świetnych chłopaków.

Mindset mówcy – o podejściu do przemawiania słów kilka

Michał Kasprzyk

Opis przemówienia

Czy umiejętności prezentacyjnych wystarczy się tylko nauczyć? Choć przyniesie to zdecydowane korzyści, to najlepsze rezultaty dostaniemy, jeśli będziemy odpowiednio nastawieni do przemówień, które wygłaszamy. Jakie jest to właściwe podejście? I czy jest tylko jedno? Jak nad nim pracować? Jakie znaczenie ma cel? Na podstawie doświadczeń własnych i innych doświadczonych osób oraz badań, Michał opowie o tym, jak wycisnąć maksimum z wystąpień publicznych.

Bio prelegenta

W swoich działaniach skupia się na opowiadaniu historii, które dają wartość odbiorcom oraz pomaga innym tworzyć takie historie. Specjalizuje się w dwóch obszarach – przemówieniach i podcastach.

Jako producent podcastów tworzył serie m.in. dla Credit Agricole, Empiku i Nokii. Współprowadzi podcast „Lekkomówni” poświęcony nauce przemawiania. Prowadzi agencję Cleverhearted Showrunners, która produkuje podcasty dla firm.

Jest trenerem wystąpień publicznych, który szkolił osoby z takich firm jak 3M, Santander, Google, Dolby. Przemawiał na największych polskich konferencjach: I Love Marketing, InfoShare, Internet Beta, TEDxKatowice.

W świecie, w którym ludzie nie przepadają za PowerPointem, on go uwielbia i pokazuje innym, że nie taki diabeł straszny – szczególnie jak się go pozna.

Przez 5 lat organizował TEDxWroclaw, czyli lokalną edycję konferencji TED (o Pomysłach Wartych Rozpowszechniania) i oprócz doboru mówców, przygotowywał ich również do wystąpień. Uczył się między innymi od Chrisa Andersona (dyrektora TED) oraz Hansa Roslinga (weterana TED-owych przemówień).

Dlaczego nie warto być specjalistą

Jarek Jarzębowski

Opis przemówienia

Specjalizuj się, albo zgiń? Mam wrażenie, że takie słowa za chwilę nas zaatakują podczas otwierania lodówki. Dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się gry na instrumencie, bo jak zaczną po 12 roku życia, to będzie za późno. 32 lata to zdecydowanie za późno, żeby zmienić branżę. Trzeba wybrać wąską niszę i stać się w niej ekspertem. Rzeczywistość jednak wygląda nieco inaczej. Można zmienić branżę, a nawet zawód w wieku 30+ albo i później. Można nauczyć się grać na instrumencie, albo zostać sportowcem wyczynowym. Nie trzeba też być ekspertem wąskiej dziedziny. Warto myśleć szeroko. Warto, niczym człowiek renesansu, dotykać różnych obszarów, rozwijać się w niepowiązanych dziedzinach, aby następnie łączyć je i czerpać z nich wzajemnie. Takie podejście do życia i rozwoju jest nie tylko ciekawsze, ale i potencjalnie bardziej skuteczne, o czym opowiem w mojej prelekcji „Dlaczego nie warto być specjalistą?”

Bio prelegenta

Jarek Jarzebowski jest cenionym ekspertem świata HR, twórcą Podcastu HR espresso, prelegentem na największych konferencjach branży HR i technologicznych (m.in. Infoshare, Kongres Kadry, HR Challenge, HR Summit, HR 2022), zawodowo związany z branżą IT, pracuje jako People&Culture Lead w nexocode, gdzie odpowiada m.in. za rekrutację, strategię komunikacji, strategię employer branding oraz kulturę organizacyjną. Dodatkowo rozwija poboczne projekty na styku technologii, pierwiastka ludzkiego i biznesu.

Mit turkusowego lidera

Kate Hobler

Opis przemówienia

Turkusowy lider, czyli ktoś kto latając na chmurce bezstresowo zarządza organizacją, która sama się sobą zajmuje i po prostu idzie do przodu? Nie. Turkusowy lider ma masę zadań i stresów, tylko nie tam, gdzie tradycyjny. W swojej prelekcji Kate opowie o ewolucji lidera i o tym, jak zmieniają się jego wyzwania wraz z przesuwaniem się organizacji w kierunku turkusu.

Bio prelegentki

Mentorka o niezwykłej charyzmie. Jeden z najbardziej doświadczonych ekspertów Scrum w Polsce i akredytowany trener Scrum.org od 2009 roku. Wyzwania? Woda na jej młyn! Brała udział w niejednej transformacji. Ze względu na doświadczenie w pracy z zespołami i biznesem często przypadają jej w udziale najcięższe przypadki. Pierwsza osoba w Polsce z licencją na nauczanie Nexusa, egzoszkieletu do skalowania Scruma. Niezwykle cierpliwa i zdeterminowana. Chce zmienić sposób w jaki tworzy się oprogramowanie w Polsce. Uczy wszystkiego co może pomóc organizacji zdobyć przewagę nad konkurencją na wszystkich poziomach: Agile, Scrum, Kanban, przywództwo, dobre zarządzania ludźmi, praca z zespołami.

Nowe spojrzenie na granice

Beata Nowakowska

Opis przemówienia

Czy każdy nadaje się do turkusowej organizacji? Pytają mnie często. Odpowiedź brzmi nie. Nie każdy. Trzeba mieć niehierarchiczny system wartości i umieć się dogadać, a to jest trudne. Komunikacja jest trudna. A w płaskich organizacjach jest jeszcze trudniejsza. Dlaczego? Bo w płaskich organizacjach ludziom zależy, a to rodzi emocje i zwiększa ryzyko przekroczenia granic. W naszej kulturze wolimy „TAK” niż „NIE”. Mówimy tak do ostatniej kreseczki naszej bateryjki, a w domu mierzymy się z konsekwencjami. Ta prelekcja jest o tym dlaczego warto nadać „NIE” równoważnej pozycji do „TAK”.

Bio prelegentki

Pasję do ludzi i technologii realizuje w Scrumie, z którego licencję na szkolenia Professional Scrum Trainer APS-SD zdobyła jako pierwsza w Polsce, a także pierwsza kobieta na świecie. Niekwestionowana królowa transformacji i optymalizacji pracy, szczególnie w wymagającym środowisku wysokopozycjonowanych liderów, jedna z czołowych profesjonalistek w kraju z głęboką ekspertyzą w zakresie jakości oprogramowania, metod zwinnych, współpracy w zespołach rozproszonych, coachingu i mentoringu, który uwielbia. Swoje umiejętności, bogate doświadczenie i radość życia realizuje razem z ekipą znanej już w branży BrassWillow.